Konwersja Cyfrowa Domów Kultury – o co chodzi?
Celem projektu jest rozwój kompetencji instytucji kultury w zakresie projektowania działań z obszarów edukacji kulturalnej oraz animacji kultury z wykorzystaniem internetu i narzędzi ICT. Działania obejmują kompleksowe szkolenia i związane z nimi doposażenie w niezbędny sprzęt IT i oprogramowanie.
Rezultatem projektu będzie co najmniej 250 instytucji kultury przygotowanych do projektowania i realizacji oferty kulturalnej online.
Wartość projektu: 42 287 500,00 zł
Dofinansowanie projektu ze środków UE: 39 043 712,54 zł
Realizacja projektu jest elementem działań wspierających instytucje kultury w związku z pandemią COVID-19 – wyposaża samorządowe instytucje kultury w kompetencje pozwalające na przeniesienie standardowych działań do sieci lub ucyfrowienie działań statutowych i działań związanych ze współpracą ze społecznością lokalną, animacją kultury i edukacją kulturalną. Projekt ma więc zapewnić ciągłość działań lokalnych placówek kultury, a także dać im nowe możliwości prowadzenia działalności statutowej.Jego ogromnym atutem i wyjściem naprzeciw potrzebom potencjalnych beneficjentów jest brak wymogu wkładu własnego, który w dzisiejszych realiach dla wielu, zwłaszcza mniejszych i mniej zasobnych instytucji, mógłby być przeszkodą nie do pokonania. Projekty mogą być w 100% realizowane ze środków grantowych.
W czasie trwanie projektu grantobiorca:
- weźmie udział w cyklu szkoleń NCK,
- skorzysta z pomocy tutora cyfrowego,
- zakupi niezbędny sprzęt, oprogramowanie i licencje.
Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem instytucji kultury. Wpłynęło 1221 wniosków, z czego 1019 przeszło pozytywnie ocenę formalną. Ostatecznie wyłoniono 200 grantobiorców, którzy otrzymają łączne dofinansowanie w kwocie 26 430 500 złotych.
źródło: Narodowe Centrum Kultury.
Wśród 200 Grantobiorców z całej Polski znalazł się Łaski Dom Kultury. Studio Kultura 2.0 stało się faktem!
Nowoczesne, interdyscyplinarne studio podcastowe to doskonałe miejsce do realizacji swoich pasji i oryginalnych pomysłów. Studio Kultura 2.0 służy mieszkańcom naszego regionu, a także innym jednostkom samorządowym, z którymi ŁDK współpracuje. Do tej pory zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt podcastów live, w których opowiadamy o działalności Domu Kultury. Kilkukrotnie wspieraliśmy łaską Bibliotekę, realizując streamingi z wydarzeń. Trafiają do naszego studia także profesjonaliści – zawodowi aktorzy i muzycy, którzy realizują swoje autorskie nagrania. Pomagamy początkującym streamerom ogarnąć technologiczny chaos. To wszystko w Łaskim Domu Kultury!
Na realizację zadania Łaski Dom Kultury otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w wysokości 73 500,00 zł