W naszej Galerii z Fortepianem można było obejrzeć wyjątkowe plakaty filmowe autorstwa Wojciecha Fangora (1922-2015), jednego z najwybitniejszych polskich artystów, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu.
Zobaczyć można było prace stworzone do filmów znanych na całym świecie („Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Intruz” Orsona Wellesa), jak i mniej znanych produkcji („Eskadra” i „Nietoperz”).
Wojciech Fangor to autor licznych prac malarskich, rzeźb, szkiców i plakatów. Należący do „wielkich mistrzów” XX wieku. Prace wystawiał wielokrotnie w uznanych instytucjach kultury. Jako jedyny Polak miał swoją indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima.
W latach 60. XX wraz z innymi plastykami otworzył Polską Szkołę Plakatu, gdzie powstawały plakaty o tematyce politycznej, społecznej i kulturalnej. W okresie 1953–1961 wykonał około 100 plakatów, a jego plakat z 1953 roku uznawany jest za przełomowy w okresie działania szkoły.
17 września w godzinach 11:00 i 15:00 w Galerii z Fortepianem odbyła się specjalna kuratorska prelekcja na temat twórczości Wojciecha Fangora i historii Polskiej Szkoły Plakatu. Spotkanie poprowadziła Pani Bożena Pysiewicz, kuratorka Muzeum Plakatu w Wilanowie.


Wystawa powstała przy współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie), w ramach programu „Kultura Interwencje”, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem założenia jest wzmacnianie tożsamości i zwiększanie uczestnictwa w kulturze na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów organizowanych przez instytucje.
Więcej informacji na temat programu „Kultura Interwencje”: bit.ly/3OnMvZ1
Łaski Dom Kultury dołączył do 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie!
To dla nas ogromne wyróżnienie. Wystawa plakatów Wojciecha Fangora w Łaskim Domu Kultury została wpisana na listę wydarzeń towarzyszących 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu! Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość współpracy. Więcej na temat Międzynarodowego Biennale przeczytacie tutaj.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura Interwencje. Edycja 2023.