Koncert ZPiT Dobroń w ŁDK | 4.01.25
Nowy rok na scenie Łaskiego Domu Kultury rozpoczęliśmy gościnnym występem sąsiadów z Dobronia. Zespół Pieśni i Tańca Dobroń przyjechał do nas 4 stycznia z programem „Siminiec, chłopcy, siminiec”.
Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń” ma nieco ponad 65 lat, został założony w 1958 roku dzięki staraniom Wojciecha Wiesława Kabzy, Marii Neugebauer, Jerzego Michalaka, Włodzimierza Sysio i Barbary Żórawskiej. Na początku działalności instruktorami byli: Melania Rudzka jako choreograf i Mikołaj Stanisławski jako muzyk [źródło].
Repertuar „Dobronia” jest bardzo bogaty i nie ogranicza się jedynie do regionu sieradzkiego.
Zawiera pieśni i tańce z różnych części Polski (oczywiście rdzennie z Sieradza i Dobronia) ale także z Łowicza, Opoczna, Lublina, Rzeszowa, Krakowa, oraz tańce górali z Beskidów, Podhala i Żywca. Grupa wystawia regionalne widowiska ludowe takie jak „Siemieniec” i „Wianki”. W programie są też tańce narodowe: Polonez, Mazur, Krakowiak, Kujawiak, Oberek. Przez wiele lat zespół występował i występuje nadal, w wielu krajach, na wielu estradach, a miejscem koncertów były między innymi: Niemcy, Austria, dawne ZSRR, Chorwacja, Czarnogóra, dawna Czechosłowacja, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Hiszpania, Finlandia, Holandia, Francja, Włochy, Węgry, Sycylia, a nawet – Korea Północna.
W swoim dorobku ZPiT Dobroń ma m.in.:
2023 – III miejsce grupy dziecięcej w IX Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu,
2023 – II miejsce w kategorii zespołów tanecznych na 59 festiwalu EURO MUSIKTAGE BÖsel, Niemcy,
2023 – Przyznanie Zespołowi odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Pana Profesora Piotra Glińskiego,
2023 – Nadanie Zespołowi tytułu „Zasłużony dla Gminy Dobroń” Przez Radę Gminy w Dobroniu.