Wyznania studentki, czyli krótko o kierunku kulturalnym.

Problemy wieku post-licealnego.

Cały czas pamiętam ten niezręczny okres w życiu kiedy miałam 19 lat, kończyłam liceum i mimo wielu ambicji nie bardzo wiedziałam co robić dalej. Niezręczność nie minęła, a ja sama nie jestem o wiele starsza, ale z pewnym spokojem w końcu mogę przyznać, że przynajmniej na razie wiem, w którą stronę chciałabym iść.

Oczywiście nie obyło się to bez błędów i pomyłek. Jak się okazuje miłość do książek i sztuki nie jest wystarczającym powodem, żeby studiować polonistykę, a już szczególnie jeśli oprócz tego chce się rozwijać inne pasje (lub przynajmniej dla mnie nie bardzo to wypaliło). Wiem jak ciężko wybrać jest niektórym niezdecydowanym drogę dalszej edukacji i wiem jak bardzo mozolnym zadaniem jest szukanie studiów znając jedynie nazwę kierunku oraz nic nie mówiący opis. Dlatego jako świeżo upieczona praktykantka Łaskiego Domu Kultury chciałabym wam po krótce opowiedzieć o drodze jaką ja obrałam.

StudiUJemy

O kierunku Zarządzanie Kulturą i Mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim  dowiedziałam się dopiero od moich krakowskich znajomy (w zasadzie nawet znajomych znajomych). Kiedy zakładałam, że chcę w przyszłości obcować z kulturą nigdy nie przeszło mi przez myśl, żeby odpowiedzi szukać na wydziale związanym z zarządzaniem lub komunikacją. Rozważałam raczej oczywiste odpowiedzi w formie kulturoznawstwa, polonistyki czy historii sztuki. Choć filologia polska i specjalizacja jaką wybrałam (antropologia-kulturowa) oferowały przedmioty niesamowicie ciekawe z punktu widzenia badacza, to dla mnie nie było w tym wszystkim wystarczającej dozy działania. Wszystko czego mi brakowało istniało w Instytucie Kultury na Ruczaju.

No to może trochę więcej o samym kierunku!

Zarządzanie kulturą i mediami to studia licencjackie (istnieją też studia drugiego stopnia Zarządzanie Kulturą Współczesną i Zarządzanie Mediami i Reklamą). Jak sama nazwa wskazuje podstawą jest zarządzanie i tego właśnie tyczą się najważniejsze przedmioty. Wiem jak to brzmi. Kolejne korpo studia! Ale proszę nie przerażajcie się! Zarządzanie to dziedzina, która cały czas korzysta z dorobku wielu nauk humanistycznych i społecznych. To dyscyplina, która bardzo wyczuliła mnie na zachodzące w społeczeństwie procesy i pozwoliła mi spojrzeć na kontakty międzyludzkie oraz komunikację zupełnie świeżym okiem.

Jednak jednym z moich ulubionych aspektów tego kierunku jest przede wszystkim to, iż oferuje on także przedmioty nieco bardziej kulturoznawcze, np.: podstawy teorii i historii sztuki, filmu, muzyki, literatury czy teatru, bloki poświęcone filozofii, antropologii, a także aktualnym zagadnieniom ze świata kultury.

Co najważniejsze studenci już na pierwszym roku mają szansę sprawdzić się w praktyce. Pod przewodnictwem kadry instytutu organizowany jest festiwal Polikultura. Każdy może wybrać w jakiej roli chce uczestniczyć i czym się zająć. Oczywiście co roku formuła drobnie się zmienia, ale jako przykłady mogę podać działy zajmujące się mediami, a także projektami filmowymi, kuratorskimi, koncertowymi czy teatralnymi. Ja również brałam udział w organizacji jednej z edycji festiwalu. Niestety przez pandemię, która uderzyła w nas w najbardziej kluczowym momencie przygotowań, nie byliśmy w stanie zrealizować i zaprezentować efektów naszej całorocznej pracy. Ale nie martwcie się, same przygotowania zdążyły mnie wiele nauczyć, za to 9 edycja odbyła się bez żadnych problemów w przestrzeni online.

Czy polecam te studia?

Tak! Ale czy są one niezbędne? Hmm… To już musicie sami ustalić. Jest wiele osób związanych z kulturą, które nie kończyły takich studiów i są niesamowitymi ekspertami, do pewnych rzeczy zawsze można dojść samemu ciężką pracą i determinacją, a także zaangażowaniem. Ale patrząc na siebie i moich znajomych mogę wam zagwarantować, że studia te zdecydowanie mobilizują do działania oraz wyznaczają pewien kierunek rozwoju. Poza ty kompetencje nabyte w ich trakcie przydają się nie tylko w sektorze kultury, pozwala to na pewną dowolność i włączenie w to swoich zainteresowań i pasji. Tak więc jeśli stoicie przed tym „życiowym wyborem” szukajcie, a może znajdziecie! W razie pytań kontaktujcie się ze mną!

Ponadto WZiKS to jedyny wydział, który można zwiedzić w Minecraftcie!

Julia Operacz