Sensowne zabawy

Czy plastykę można odczuwać zmysłami?

Sensoplastyka to plastyka sensoryczna (łączy doznania dotykowe, zapachowe, wzrokowe i smakowe) dla dzieci od 0 do 100lat. Zaletą tych zajęć jest to, że mogą w nich uczestniczyć już kilkumiesięczne niemowlaki, sekret tkwi w użytych materiałach, są to: artykuły i barwniki spożywcze. Jest zatem kolorowo, ekologicznie i na maksa bezpiecznie.

Jeśli wybieracie się na zajęcia z sensoplastyki, pamiętajcie zabrać ciuchy na zmianę (dla dziecka i dla siebie). Zaskoczy Was też wielka folia malarska, która pokrywa podłogę ale też bardzo często nawet ściany. Wszystko po to, by stworzyć swobodną przestrzeń do legalnych psotów czyli brudzenia się. Sensoplastyka daje możliwość puszczenia wodzy fantazji (co umówmy się, nie jest bardzo pożądane w domu). Zabawa oparta jest na przelewaniu, rozsypywaniu, przesypywaniu, przenoszeniu i wiele innych. Dziecko poznaje faktury kleiste, mokre, sypkie, gorące, zimne, gorzkie, słodkie i kwaśne. Dla dzieci starszych to czas prawdziwie szalonych eksperymentów i przemian substancji np. suchych w ciekłe lub kleiste. Zrobią żelkolinę, pomalują olej, namalują obraz na mleku, poznają mnóstwo przykładów na domową ciastolinę.

Korzyści dla dziecka: Dziecko stymuluje wszystkie zmysły, które wspomagają tworzenie powiązań między neuronami w mózgu. Im więcej takich połączeń utworzy się w dzieciństwie, tym sprawniej i szybciej będzie myślał układ w życiu dorosłym. Ponadto zajęcia to wspaniała okazja do kontaktu z rówieśnikami.

A jakie korzyści ma Rodzic?

Powiem Wam szczerze, że ma super zabawę z maluchem. Często Rodzice z zajęć wychodzą bardziej zrelaksowani od dzieci przypominają sobie beztroskie zabawy w dzieciństwie Wartością dodaną jest fakt, że nie muszą tego sprzątać.

Jeśli chcecie skorzystać z kreatywnych zajęć, zapraszamy do ŁASKIEGO Domu Kultury, ale chciałam też, aby wpis przyniósł korzyść także tym z Was, którzy z jakiś względów nie mogą uczestniczyć w zajęciach, a chcą pobawić się z dziećmi w domu.

Zasady pracy na zajęciach z Sensoplastyki:

• dajemy sobie czas, brak pośpiechu,
  • zadajemy pytania nie dajemy zadań,
  • brak fartuchów,
  • wyłącznie bezpieczne produkty spożywcze,
  • specjalnie przygotowania przestrzeń,
  • bawimy się,
  • brudzimy się.

Wisienka na torcie czyli kilka przepisów na sensozabawy:

Ryżolina

1. ryż biała (surowy lub ugotowany)
  2. barwnik w proszku
  3. woda (gorąca)
  4. miska

Do miski wsypujemy ryż i barwniki, zalewamy to wszystko gorącą wodą. Czekamy chwilę do wystudzenia i mieszamy, tworzymy kolorowe kotleciki.

Domowa ciastolina

• mąka ziemniaczana
  • mąka pszenna
  • woda
  • olej spożywczy
  • barwniki (koncentrat z buraków)

Wszystkie składniki łączymy w misce i mieszamy, ugniatamy. Z ciastoliny można ulepić wszystko, czego dusza zapragnie.

Piasek sensoryczny

• mąka pszenna
  • olej spożywczy
  • opcjonalnie można stworzyć piasek kamienisty po dodaniu ryżu lub fasoli.

Masę można wyłożyć na folię malarską i stworzyć plażę w domu.

O mnie: Mama dwójki szalonych chłopców Mikołaja (7 lat) i Stasia (15 miesięcy),
Instruktor Kulturalno-Wychowawczy Łaskiego Domu Kultury. Certyfikowany Trener II stopnia z Sensoplastyki, Certyfikowany trener z Arteterapii. Animator Czasu Wolnego dla Dzieci i Dorosłych, Wychowawca Kolonijny.

Sylwia Zbijewska