Muzyczny Act Łaski

3xM, czyli Michał Mówi Muzyką.

Kto był w naszej „Galerii z Fortepianem” ten już wie jak wyjątkowa to przestrzeń. Na co dzień miejsce tętniące życiem i spełniające wiele ról, jednak (jak sama nazwa wskazuje) z położeniem głównego nacisku na wystawy i wydarzenia kulturalne. To w „Galerii z Fortepianem” rozpoczęliśmy swoją tegoroczną zimową, muzyczną ofensywę pt: “Halo, tu Kultura”. 29 stycznia wystąpił u nas Sosnowski.

To artysta będący na początku swojej kariery, jednak już mocno rozpoznawalny i ceniony. Ze swoim “solo actem” idealnie pasował do naszej “Galerii z Fortepianem”. Ona tego dnia była szczelnie zapełnionym klubem bluesowym gdzieś w Chicago i idealnie się w tej roli sprawdziła. Idealnie odnalazł się też w niej Sosnowski. To był swego rodzaju “one man show”, który całkowicie zawładnął licznie zgromadzoną publicznością. Potężny głos artysty długo niósł się po wszystkich zakamarkach Łaskiego Domu Kultury.

Bart Sosnowski podczas koncertu w Galerii z Fortepianem ŁDK
Sosnowski w GzF

Później przyszedł czas na coś kompletnie z innej beczki. I pewien eksperyment. Na czym on polegał? Na wykręceniu części foteli w Sali Widowiskowej, żeby stworzyć przestrzeń do tańca i wspólnej zabawy. Tym razem na okres karnawału zaprosiliśmy Nową Falę Polskiego Dansingu. Co się kryje za tą intrygującą nazwą? Dwa zespoły. Pierwszy to Babu Król, czyli panowie Jacek BUDYŃ Szymkiewicz i Piotr BAJZEL Piasecki znani też z kultowej w pewnych kręgach grupy Pogodno. Drugi to kwartet Smutne Piosenki. Wspólnie zaprezentowali szalone show koncertowe okraszone dowcipną, absurdalną ale też kompetentną konferansjerką (czy może lepiej powiedzieć gawędą) Budynia. Publiczność świetnie się bawiła przy alternatywnych wersjach hitów z lat 70., 80., czy 90. A rozrzut był duży. Od “Pod Papugami” Czesława Niemena do “Take On Me” A-ha. Od “Simply the best” Tiny Turner do “Daj mi tę noc” grupy Bolter. Było tanecznie i momentami rubasznie, jednak przy zachowaniu wysokiej jakości artystycznej. To był niezapomniany wieczór!

Nowa Fala Polskiego Dancingu - koncert w Łaskim Domu Kultury na Sali Widowiskowej
NFPD – Sala Widowiskowa ŁDK

Trzeci koncert, to powrót do kameralnej i intymnej atmosfery. Tym razem w „Galerii z Fortepianem” mieliśmy poczuć się jak na koncercie w prywatnym domu. Jak najbliżej artysty, który swoje utwory podał saute, czyli zaaranżowane w najprostszej formie. W najprostszej to nie znaczy banalnej czy nieinteresującej. Nie, jeżeli to jest Leski, jeden z najzdolniejszych wokalistów i gitarzystów swojego pokolenia. Autor dwóch doskonałych albumów (“Splot” i “Miłość. Strona B.”), z których pierwszy był nominowany do Fryderyka w kategorii “Fonograficzny Debiut Roku”. Do tego laureat prestiżowej nagrody “Mateusz Trójki”. Tak jak mogliśmy się spodziewać artysta nie zawiódł i zagrał świetny koncert poparty znakomitym kontaktem z publicznością.

LESKI podczas koncertu w Łaskim Domu Kultury
LESKI – GzF

Koncertowa zima była bardzo udana, z dużym entuzjazmem szykowaliśmy już wiosenne koncerty. Niestety z wiadomych względów marcowy występ Limboskiego w ramach Festiwalu Tapas musiał zostać odwołany, czynimy starania, żeby odbył się później. Bądźcie z nami, tutaj na blogu, na stronie internetowej czy na fb. To, co niedobre przeminie, a wtedy my wrócimy z podwójną koncertową siłą!