Poznaj swój piękny kraj

Witam bardzo serdecznie, za oknem piękna pogoda idealny czas na zaplanowanie urlopu i wypoczynku, choć w tym trudnym czasie każdy z nas jest zabiegany i zapewne plany urlopowe zostały przesunięte lub nawet odwołane.

Aby umilić czas i zachęcić do wypoczynku na łonie natury postaram się Państwa zabrać choć na chwilę w małą podróż. Pozwolę sobie zacząć od najbardziej ukochanego przeze mnie miejsca na Ziemi, a mianowicie magicznej krainy jaka są Bieszczady To jedno z najbardziej dzikich miejsc w Polsce. Widoki zapierają dech w piersi, bez względu na porę roku, stykają się tutaj trzy granice: Polski, Słowacji i Ukrainy. A w Parku Gwieździstego Nieba na czarnym nieboskłonie możemy dostrzec niebo bogate w galaktyki, gromady gwiazd i jasne gwiazdy z Drogą Mleczną. W Bieszczady warto wybrać się o każdej porze roku. Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, latem – gdy na niebie widać wszystkie gwiazdy, jesienią – gdy paleta barwy rozlewa się na połoniny, lasy i bory, zimą, by spędzić czas jak w zimowej baśni, posiedzieć przy ogniu, grzanym winie i posłuchać zakapiorskich opowieści. Bieszczady dzikie i piękne, że zapierają dech w piersiach, zachęcając do powiedzenia: „Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady”. Kochając Polskę, jej przyrodę i dzikość, każdy z nas powinien choć raz wybrać się w to magiczne miejsce, nad którym czuwają Anioły.

Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat. Pasmo Bieszczadów znajduje się między Przełęczą Wyszkowską. Najwyższy szczyt po stronie polskiej to Tarnica. Dzielą się na Bieszczady Zachodnie i Bieszczady Wschodnie.

Lista atrakcji wartych zobaczenia w Bieszczadach jest długa, ja postaram się Państwu opisać kilka miejsc, które warto odwiedzić podczas tej magicznej, dzikiej podróży.

Pierwszym miejscem na liście, które należy zdobyć jest najwyższy szczyt po stronie Polski, czyli Tarnica ( 1346 m .n.p.m.) Prowadzą na nią 2 szlaki: czerwony i niebieski. Szlak czerwony rozpoczyna się w Ustrzykach Górnych. Prowadzi przez Szeroki Wierch i Przełęcz pod Tarnicą, dalej przez Halicz i Rozsypaniec aż do Wołosatego. Drugi szlak – niebieski, rozpoczyna się w Wołosatem i prowadzi przez przełęcz pod Tarnicą do Bukowego Berda.

Drugim punktem na naszej mapie podróży są przepiękne Połoniny. Zaczniemy od Połoniny Wetlińskiej. Należy on do najpopularniejszych tras wycieczkowych. Można ją rozpocząć z dwóch miejsc, dość łagodnym podejściem od Przełęczy Wyżna, lub od strony Smereka (pomiędzy wsią Smerek a Kalnicą). Gdy rozpoczynamy wejście od strony Smereka, wędrując podziwiamy piękną panoramę, dalej przez przełęcz Orłowicza, Grań Szarego Berda i wejście na najwyższy wierzchołek Połoniny Wetlińskiej czyli Osadzki (1253 m.n.p.m.) dochodząc do „Chatki Puchatka”. Potem schodzimy na Przełęcz Wyżną. Połonina Caryńska jest naturalnym przedłużeniem Połoniny Wetlińskiej. Przez jej grań przebiega Główny Szlak Beskidzki (GSB) Z Brzegów Górnych do Ustrzyk Górnych. Trasa nie jest zbyt długa, ale wymaga dobrej kondycji. Wędrówka połoniną Caryńską uważana jest za jedną z najładniejszych wycieczek bieszczadzkich. Trasa prowadzi od Ustrzyk Górnych przez połoninę Caryńską-Przełęcz Wyżniańską – Mała Rawka-Wielka Rawka-Ustrzyki Górne. Z Połoniny rozciągają się piękne widoki na wszystkie strony. Na trasie bardzo strome podejście i zejścia zwłaszcza na Rawki. Wędrując po połoninach obowiązkowym punktem postoju jest Chatka Puchatka, niegdyś o nazwie Tawerna, to najwyżej położone w Bieszczadach schronisko. Zostało wybudowane po II wojnie światowej przez wojsko, w 1956 budynek został przejęty przez PTTK. Aktualnie zamknięte w trakcie modernizacji.

Smerek / źródło wikipedia

Warto również zatrzymać się w Ustrzykach Dolnych. Znajduje się tutaj muzeum przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Poznamy tu, m.in. kulturę górali, budowę geologiczną gór oraz dowiemy się, które zwierzęta w Bieszczadach są najpopularniejsze, a które spotkać znacznie trudniej. Zachęcam do odwiedzenia muzeum Młynarstwa i Wsi. Zimą Ustrzyki Dolne to Bieszczadzka stolica narciarstwa.

Wielką atrakcją jest Park Gwiezdnego Nieba. Mieszkając w mieście, gdzie wokół blask miejskiego światła, łatwo zapomnieć jak rozgwieżdżone potrafi być niebo. Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce, a nawet w Europie. Kosmos widać stąd jak na dłoni. Park Gwiezdnego Nieba obejmuje tereny BPN , Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Kolejnym punktem na naszej mapie podróży jest Browar Ursa Major. To jedyny browar w Bieszczadach. Powstaje tutaj kilkanaście gatunków piwa regionalnego. Na miejscu można zwiedzać browar, dowiedzieć się o jego wytwarzaniu, możliwa jest również degustacja.

Następnym pięknym miejscem które trzeba odwiedzić jest Jezioro Solińskie, nazywane czasem bieszczadzkim morzem, to oczywiście zbiornik retencyjny z ogromna zaporą. Oferuje on wiele atrakcji rekreacyjnych: plaża, restauracje, kajaki, rowery wodne oraz żaglówki. Kolejnym miejscem jest Krzemieniec (1221 m. n.p.m.) to jeden ze szczytów Bieszczad Zachodnich. Jest miejscem, w którym zbiegają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy.

Jezioro Solińskie / źródło wikipedia

Będąc w Bieszczadach nie sposób zapomnieć o najbardziej kultowym miejscu, które znajduje się w miejscowości Cisna, a mianowicie – o bieszczadzkiej „Siekierezadzie”. Ta niekonwencjonalna, magiczna knajpa przyciąga ludzi jak magnes. Wystrój przywodzi na myśl dzieło Stachury. Wnętrze jest iście surowe, ozdobione siekierami, diabłami oraz dziełami bieszczadzkich artystów i nie tylko. Można tutaj skosztować regionalnego piwka, rozgrzać przy grzanym winie, a wieczorami posłuchać muzyki na żywo lub opowieści o bieszczadzkich zakapiorach.

Mam nadzieję, że ten krótki plan odwiedzenia Bieszczad, pozwoli Wam odbyć niezapomnianą podróż, swym dzikim urokiem i tajemniczością zahipnotyzuje i będzie się chciało tutaj wracać.

Agnieszka Bednarczyk.