Dwóch artystów, dwa artystyczne spojrzenia, wspólna wystawa.
Maksymilian Kreutz-Majewski i Andrzej Jan Bator to współzałożyciele Grupy Powidoki, której nazwa nawiązuje do twórczości i spuścizny wybitnego artysty i pedagoga, Władysława Strzemińskiego.
W Łaskim Domu Kultury zaprezentują własne prace dokumentujące ich artystyczne spojrzenie, wernisaż będzie doskonałą okazją do poznania ich unikalnej twórczości oraz rozmowy z autorami.
Maksymilian Kreutz-Majewski
Jest absolwentem Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Był długoletnim asystentem prof. Andrzeja Kreutz-Majewskiego. Swoją artystyczną karierę rozpoczął od współpracy z operami i teatrami dramatycznymi w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Zakopanem. Swoje twórcze wizje realizuje z powodzeniem w innych dziedzinach sztuki – malarstwie, rzeźbie, grafice. Tworzy dzieła artystyczne na zasadzie łączenia technik plastycznych i sztuki konceptualnej, mającej źródło w tradycji konstruktywizmu.
Ma w swym dorobku kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą. Pełnił funkcję Wiceprezesa Okręgu Łódzkiego ZPAP. Organizator i kurator wielu wystaw, członek jury w konkursach krajowych i międzynarodowych. W kadencji 2018-2022 pełnił funkcje sekretarza Zarządu Głównego , był członkiem Kapituły przyznania Złotej Odznaki ZPAP. W 2021 został uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Andrzej Jan Bator
Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem, malarstwem sztalugowym, plakatem, wystawiennictwem. Uprawia sztukę inspirowaną naturą i muzyką, tworzy obrazy i rysunki. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Kreska, linia jest podstawowym elementem jego wypowiedzi plastycznej i twórczej, która szczególnie w rysunku odgrywa ważną rolę. Jest śladem artystycznej wrażliwości, określa kontur, tworzy walor. Artystę interesuje linia i wszystko co wokół niej się dzieje. Bawi się tymi formami. Stara się rozwinąć sferę linii i kresek tworzonych na płaszczyźnie. A także kresek, które pojawiają się same – wyłaniające się z tła i współtworzące formy.