Jubileusz 10-lecia działalności Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Ziemi Łaskiej

Informacje o wydarzeniu

  • 19.06.2026

  • 18:00

  • Wstęp wolny

  • ul. Narutowicza 11, Łask

  • Galeria z Fortepianem ŁDK

  • 43 675 37 13

Razem ze stowarzyszeniem przygotowaliśmy wyjątkową wystawę malarstwa, dokumentującą aż 10 lat jego działalności!

Stowarzyszenie Plastyków Amatorów Ziemi Łaskiej w Łasku powstało w listopadzie 2016 roku z inicjatywy członków sekcji malarskiej przy Łaskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Głównymi założeniami Stowarzyszenia są: promocja, aktywizacja, integracja środowiska nieprofesjonalnych twórców plastyków, organizacja warsztatów i plenerów malarskich, wystaw plastycznych i konkursów.

Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w wielu ogólnopolskich, wojewódzkich i lokalnych plenerach oraz warsztatach malarskich pokazujących swoje prace plastyczne na wystawach malarskich zlokalizowanych w wielu miastach na terenie Polski. Członkowie Stowarzyszenia biorą czynny udział w życiu kulturalnym Łasku, włączając się w wiele imprez organizowanych przez miasto np. Festiwal Róż, Jarmark Łaski i Pociąg do Kolumny. Współpracując z jednostkami kulturalnymi na terenie Łasku takich jak: Biblioteka Publiczna, Łaski Dom Kultury, Stowarzyszenie Nasza Kolumna, Nadleśnictwo Kolumna.

Efektem stałej wpółpracy z Biblioteką Publiczną w Łasku było m.in. zorganizowanie warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży pt: „Zamaluj to”. Projekt prowadzonyył w ramach Mikrogranty „Łódzkie na plus 2019” realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz programu funduszu inicjatyw społecznych na lata 2014-2019.

W ramach otwartego konkursu ofert „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego” Stowarzyszenie zorganizowało warsztaty malarskie i plenery zarówno dla członków Stowarszyszenia jak i dla mieszkanców zakończonymi wystawami:

  • w 2018 roku „Malowany Łask na 100-lecie odzyskania Niepodległości”
  • w 2019 roku „Łask w malarstwie międzypokoleniowym”
  • w 2022 roku „Malowany Łask na 600-lecie nadania praw miejskich
  • w 2023 roku „Łaskie Klimaty”
  • w 2024 roku „Czy znasz taki Łask?”
  • w 2025 roku „Dookoła Łasku”

W bieżącym 2026 roku złożono ofertę na konkurs pt. „Łask Nocą”. Ponadto członkowie Stowarzyszenia z własnych środków finansowych organizują wiele plenerów wyjazdowych oraz wystaw malarskich w różnych miastach na terenie województwa lódzkiego.

W 2025 roku jedna osoba z członków Stowarzyszenia wzięła udział w wojewódzkich obchodach Dnia Seniora III Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów „Co nam w duszy gra”. Została laureatem II miejsca miejsca w kategorii malarstwo – „Martwa Natura”.

W bieżacym roku Stowarzyszenie obchodzi jubileusz 10-lecia prowadzenie działalności kulturalno-plastycznej. Pragniemy serdecznie podziękować za czynny udział w naszych imprezach malarskich – SPA Ziemi Łaskiej

  • Barbara Ciechańska
  • Krystyna Fleming
  • Daniela Krupa
  • Anna Malinowska
  • Krystyna Mianowska
  • Maria Pawlina
  • Barbara Skotnicka
  • Krzysztof Stasiak
  • Grażyna Śliwińska
  • Urszula Wiktorowska
  • Alicja Wojciechowska
  • Alicja Kulesza
  • Małgorzata Krawczyk
  • Agnieszka Bednarczyk
  • Bożena Dąbrowa
  • Urszula Popielas
Plener malarski w Załęczu, 2019