Etno re:Witalizacje, czyli e-przewodnik po Łasku

Mamy przewodnik on-line po wielokulturowym Łasku.

Łaski Dom Kultury został partnerem w projekcie „Etno re:Witalizacje” realizowanym przez Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense, finansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury. Efektem naszej współpracy jest aplikacja – przewodnik online po Łasku dostępny w sklepie GOOGLE PLAY.

W ramach projektu zaprosiliśmy do ŁDK duchownych, archeologów, street-artystów, specjalistów z Muzeum Sztuki, wykładowców z Uniwersytetu Łódzkiego. Udało nam się poznać wielokulturową tożsamość naszego Łasku. Poznaliśmy historię kultury żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, która od lat była integralną częścią naszej lokalnej społeczności.

Nowoczesna formuła projektu zachęcała do aktywności. Braliśmy udział w wycieczkach, interaktywnych wykładach i warsztatach. Wśród osób prowadzących zajęcia można wymienić Biskupa Diecezji Warszawskiej, proboszcza Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Jana Cieślara, który opowiadał o Kościele Ewangelicko – Augsburskim. Sztukę sepulkralną przedstawiła Irmina Gadowska, wykładowca historii sztuki z Uniwersytetu Łódzkiego. Aktywności plastyczne w ramach wycinanki żydowskiej „mizrach” przygotował Michał Arkusiński – street-artysta, rysownik komiksów. Natomiast Maciej Cholewiński przybliżył nam wielokulturową sztukę nowoczesną Województwa Łódzkiego. Nie zabrakło odniesień do pejzaży Karola Hillera i Władysława Strzemińskiego. Vasyl Berkyt – proboszcz Parafii Ofiarowania Pańskiego w Łodzi (Kościół greckokatolicki, bizantyjsko – ukraiński) opowiedział o bogactwie kościoła prawosławnego, o ikonach oraz o charakterystyce architektonicznej prawosławnej Cerkwii. Rabin Symcha Keller – działacz społeczności żydowskiej w Polsce, były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, opowiedział o kulturze i obyczajach Żydów mieszkających w Łasku.

Gdzie mogę znaleźć ten przewodnik?

Aplikacja dostępna jest w sklepie GOOGLE PLAY na telefony z systemem android. Bezpośredni link do aplikacji: https://bit.ly/2Twhg27

Aplikacja Etno re:Wializacje w Sklepie Google Play

Podziękowania kierujemy do Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense za świetnie przygotowany i bardzo ważny projekt. Dziękujemy też Słuchaczom Łaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za zaangażowanie i udział w realizowanych zajęciach. Dużo bardzo pozytywnych komentarzy z waszej strony podnosi na duchu, dzięki!

Galerię zdjęć z warsztatów, wykładów i wszystkich aktywności w ramach projektu Etno re:Witalizacje znajdziecie poniżej:

Sylwia Zbijewska

Baner informacyjny – aplikacja Etno re:Witalizacje