fbpx

600-lecie nadania praw miejskich Łaskowi

W tym roku przypada 600-lecie lokacji naszego Miasta. Łaski Dom Kultury z radością dołącza do uroczystych obchodów tego wyjątkowego święta wszystkich Łaskowian.

Miasto Łask zostało lokowane na prawie magdeburskim. Prawa miejskie otrzymał Jan z Łasku i Krowicy we wrześniu 1422 r. od króla Władysława Jagiełły w obozie wojennym nad rzeką Osą koło jeziora Melneńskiego na Mazurach. Nowe miasto uzyskało tym samym przywilej uwalniający go od podporządkowania obcej jurysdykcji (zwierzchnictwa innych miast) oraz zwalniający je ze świadczeń na rzecz panującego.

Czego możecie się spodziewać z naszej strony? Planujemy kalendarz wydarzeń kulturalnych, który będzie zawierał się w programie uroczystych obchodów 600-lecia nadania praw miejskich. Będą to m.in. koncerty, spektakle teatralne, happeningi, specjalna i wyjątkowa edycja Jarmarku Łaskiego i wiele więcej! Szczegółów na ten moment nie zdradzamy. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Oficjalnie obchody 600-lecia rozpoczęły się podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się na Sali Widowiskowej ŁDK. Nie ma cienia wątpliwości, że rok 2022 dla mieszkańców Łasku będzie wyjątkowy.

Wiecie, że Łask jest starszy od Łodzi?

Dokładnie tak! Jak podają źródła historyczne, Łódź prawa miejskie uzyskała w 1423 roku. Można powiedzieć, że to tylko rok. Niemniej jednak, ta sytuacja jasno wskazuje na bardzo duże znaczenie naszego miasta w regionie łódzkim.

Grafika przedstawia logotyp oraz napis 600-lecie nadania praw miejskich Łaskowi | Łask 1422 - 2022